Ideální pro velké parcely – výhoda betonového plotu z prefabrikovaných desek se projeví zejména na velké ploše pozemku. V první řadě není nutné vykopat jámu a vybetonovat základ po celém obvodu parcely, což je případ zděných zdí z cihel, tvárnic či kamene. Zde stačí jen vyhloubit otvory ve dvoumetrových rozestupech, do nichž se posadí betonové sloupky, a mezi ně se pak budou vkládat tenké betonové panely. Někdy se betonové ploty kombinují s dřevěnými latěmi.
Na velké parcele se také projeví délka stavebních prací. U cihel, kamene a tvárnic počítejte u velkých pozemků s týdny až měsíci, v závislosti na počtu pracovníků, protože se musí klást na místo jedna cihla či jedna tvárnice za druhou, a to vyžaduje velký časový úsek. Montáž betonových plotů https://www.montazmpc.cz/cenik/ probíhá mnohem rychleji, jakmile máte zabetonované sloupky v dvoumetrových roztečích, začnete mezi jejich drážky zasouvat postupně panely o rozměrech dva krát půl metru. Jedno „pole“ mezi dvěma sloupky máte hotové během několika minut, zatímco stejný úsek stavěný z cihel vám zabere odhadem více než polovinu denní pracovní doby.
Potřebujete mechanizaci
Zatímco cena betonového plotu a krátká doba jeho výstavby patří k hlavním přednostem této technologie, výraznou nevýhodou je naopak nutnost využití mechanizačních prostředků. Každý z panelů váží něco mezi 70 a 100 kilogramy, a to je daň za to, že je plot postavený rychleji, než z cihel.
Nemůžete jen tak popadnout ve dvou lidech stokilovou desku a zvednout ji do výšky dvou metrů nad hlavu, načež ji přesně zasunout do drážek, aby se nepoškodila a také vás nezranila. Je k tomu zapotřebí elektrický kladkostroj nebo mobilní jeřáb. Toto také bývá důvod, proč si nechat postavit betonový plot na klíč od specializované firmy, která má mechanizaci k dispozici, a vy jí tím pádem nemusíte někde pracně shánět i s odbornou obsluhou.