Malé děti totiž dokáží domácnost obohatit o zvuky, o kterých se vám do té doby ani nesnilo a z tichého bytu se tak najednou stane místo plné radosti, pláče a často i silného řevu. Velmi pravděpodobně se také bude vaše noha při došlapu na podlahu setkávat kontaktem s kostkami, panenkami nebo malým autíčkem. A musíte se připravit na to, že koš na prádlo zdaleka nebude plný jen jednou do týdne. Ačkoli každé dítě s sebou dokáže přinést spoustu starostí, ale s radostmi, které jsou s jeho příchodem do klidného obydlí zcela neoddělitelně spjaté, přichází o spousta nepořádku.
Jenže s rostoucím věkem je vhodné dítě začít učit samostatnému úklidu, aby vám doma náhodou nevyrostl věčný bordelář. I přesto, že někdy bývá skutečně složité dítě začít učit, že je vhodné mít doma čisto a pořádek, lze to pomocí několika tipů dokázat. A jakými způsoby tedy můžete o této krásné představě nejen snít, ale také jí docílit, aniž byste museli udělat úklid jako před příjezdem stěhování bytů Praha? Na začátku veškerých snah není nic lepšího než si uvědomit, že dítě je dítě a podle toho se k němu musíte také chovat. Složité systémy, kterým nerozumíte pomalu ani vy sami nebo zbytečný řev, jakmile udělá něco špatně vám při učení úklidovým pracím rozhodně pomocníky nebudou.
Pravým pomocníkem je totiž hra a jednoduchost, kterou můžete i při úklidových pracích začlenit. Nechte děti, aby si hrály a postupně poznávaly, jaké to je, když vytvořený nepořádek musí uklidit. Dopřejte jim tolik času, kolik jen budou potřebovat k tomu, aby pochopily, že čím menší nepořádek vytvoří, tím méně času poté budou muset trávit úklidem. Vybavte domácnostem plastovými bednami různých barev, dřevěnými boxy a poličkami, do kterých budou děti hračky uklízet rády. A pokud jim jako rodičovský vzor půjdete příkladem a do úklidu někdy zapojíte i prvky hry, úspěch máte prakticky zaručen.