Každý asi ví, že České republice můžete získat přídavky na děti. Něco podobného, jako přídavky na děti funguje i v Německu, jenom mají nastavenou odlišnou vši přídavků a samozřejmě také jiné podmínky pro jejich získání. Pokud v Německu pracujete a máte děti, určitě byste měli vědět o těchto přídavcích více. Jsou to příspěvky, které jsou určeny na výchovu a živobytí dětí. Je to jeden z nejdůležitějších příspěvků v Německu a rodiče už si nedokáží představit, že by ho neostávali. Příspěvek se nazývá kindergeld. Jeho výše se rok od roku mění. Zatímco v předcházejícím roce ještě hrálo roli to, jestli jde příspěvek na prvorozené dítě, druhé dítě, třetí a tak dále, od letošního roku se rozhodlo, že příspěvek bude pro všechny děti stejný bez ohledu na to, kolik předchozích dětí rodiče mají.
Příspěvek byl stanoven na částku 250 euro měsíčně, což znamená zhruba 6 000 korun měsíčně. Skvělé je, že k tomu abyste měli nárok na příspěvek, nemusíte mít trvalé bydliště v Německu. Naprosto postačí to, když budete v Německu pracovat a odvádět daně na území Německa. O tento příspěvek si tedy mohou zažádat i například pendleři. Jak si o příspěvek můžete zažádat?
Podáte si žádost úřadu Familienkasse. Využijete k tomu formulář číslo E 401 a E 411. K tomu si nezapomeňte přinést rodný list dítěte, na kterého budete přídavek žádat. O příspěvek můžete zažádat hned, jakmile nastoupíte do zaměstnání v Německu a uzavřete smlouvu, případně, až se zde přihlásíte k pobytu. Pokud zde už bydlíte nebo pracujete, tak můžete příspěvek dostávat hned od narození dítěte. Příspěvek vám totiž záleží už za první měsíc narození dítěte, bez ohledu na to, který den v měsíci se narodil. Příspěvky můžete pobírat na děti, dokud nedosáhnou plnoletosti, tedy 18 let. V případě, že se dál vzdělávají i po tomto věku, můžete na ně přídavky pobírat až do 25 let.